Rövid bepillantás a Solid Edge ST9 verzió újdonságaiba

A következőkben a teljesség igénye nélkül megismerkedhetünk a Solid Edge soron következő (ST9) verziójában helyet kapó néhány új funkcióval, fejlesztéssel. Néhány hete a Cincinnatiben (USA) megrendezett nagyszabású Solid Edge University rendezvényen engedtek rövid bepillantást az ST9-es verzió újdonságaiba. A nagysikerű eseményen kollégánk, Szűcs Imre is részt vett. 

A testreszabások és preferenciák kezelése

Az egyéni beállítások és felhasználói preferenciák (pl. Appdata fájlok, sablonok stb.) becsomagolhatók és magunkkal vihetők egy másik számítógépre. A CAD rendszergazda be tudja állítani a testreszabásokat egy csoportra vonatkozóan is.

clip_image001

Nagy felbontású monitorok támogatása

A Solid Edge ST9 támogatni fogja a manapság egyre népszerűbbnek számító nagy felbontású, például 4K-s monitorokat. A jelenlegi verziók ugyan most is jól meg tudják jeleníteni a grafikákat, de az ikonok és a menük elég kicsiben jelennek meg, így olvasásuk nehézkes lehet. Erre a problémára kínál megoldást az új verzió.

clip_image002

A megnyitott dokumentumok füleken szerepelnek

Ha egyszerre több dokumentum is meg van nyitva Solid Edgeben, akkor ezek füleken fognak megjelenni. Ezáltal gyorsabban el lehet érni a modelleket. Fülekkel többféle program, például a böngészők felhasználói felületén is találkozhatunk, ezért a már ismert felületnek köszönhetően vélhetően sokaknak fog tetszeni az ablakok egyszerűbb kezelhetősége.

clip_image003

Blokkok használata vázlatokban

Az ST9-ben lehetőség lesz blokkok elhelyezésére szerelési és alkatrész vázlatokon is. Blokkok használhatók szerelési elrendezéseknél és alkatrészeknél is alakelemek pozícionálásához.

clip_image004

Szövegdobozok használata vázlatokban

A szerelési és alkatrészvázlatokat is elláthatjuk a jövőben feliratmezőkkel. DXF/DWG importálást is végrehajthatunk majd vázlatokba, vagy Rajz környezetből kimásolt geometriákat is használhatunk szövegdobozok létrehozásához.

clip_image005

Valódi multi-test alakelemek

Az ST9-től kezdődően lehetőség lesz a több testet tartalmazó (multi-body) modellek módosítására egyszerre, egyetlen alakelem felhasználásával. Ez le fogja egyszerűsíteni a kapcsolódó alakelemek tervezését és létrehozását, és csökkenteni fogja az alakelemek számát is.

clip_image006

Spirálgörbék

Egy új párbeszédablak teszi lehetővé, hogy az eddigieknél komplexebb paraméteralapú spirálgörbéket hozhassunk létre, ami rendkívül hasznos lehet torziós rugók és más hasonló geometriák esetében.

clip_image007

Test átvezetése

Egy új modellezési fejlesztés teszi lehetővé, hogy egy tömör testet átvezethessünk egy útvonal mentén, és így kivágásokat vagy kihúzásokat hozhassunk létre, pont mint ahogy a megmunkálás során egy szerszámot vezetünk végig egy vezérpálya mentén.

clip_image008

Lemezalkatrész összemetsződések figyelése a terítéken

Az ST9-ben a lemezalkatrész-környezet figyelmeztetni fogja a felhasználót, ha olyan lemezalkatrészt modellezne, amely kihajlított állapotban egymásba ütköző részeket tartalmaz. Így csökkenthető annak kockázata, hogy legyárthatatlan alkatrészeket tervezzen.

A terítékek orientációja is megváltoztatható lesz: mozgatás és forgatás parancsokkal pozícionálhatjuk a kiterített modellt az igényeinknek megfelelően.

clip_image009

Szerelési kényszerek kezelése

A szerelési kényszerek a jövőben egy külön ablakban lesznek áttekinthetők és szerkeszthetők. Különböző szűrőket és kiválasztási eszközöket is használhatunk a minket érdeklő kényszerek megkereséséhez, illetve egy javító eszközzel ki is javíthatjuk hibás kényszereinket.

clip_image010

Változótábla fejlesztések

A Változótáblában a változók csoportosítva lesznek, így lehetővé válik az elrendezésük. Ezen kívül HA – AKKOR feltételekkel megadott számításokat is végrehajthatunk majd.

clip_image011

Rajzi környezet

Az új furat kiolvasás funkciónak köszönhetően automatikusan kiolvastatható lesz az alkatrészen lévő furatok száma. Az egyes furatok típus alapján kerülnek meghatározásra. Az ST9-ben már tűréstáblázatokat is használhatunk, mellyel az osztályos tűréssel ellátott méretek kezelése és ellenőrzése válik egyszerűbbé.

clip_image012

Eszközök

A Revíziókezelő felülete teljes „ráncfelvarrást” kap. Újdonság, hogy a fájltulajdonságok közvetlenül a táblázatból is szerkeszthetők lesznek, leegyszerűsítve ezáltal a leggyakoribb munkafolyamatokat. Egyszerre több tervezési verziót is össze tudunk majd hasonlítani – ami különösen hasznos lehet a projektek ellenőrzésekor.

Egy új funkciónak köszönhetően egyszerűen és gyorsan másolhatunk és csomagolhatunk össze projektfájlokat különböző mappákból egy új helyre. A modelleken kívül rajzokat, szimulációs eredményeket, valamint Office dokumentumokat (pl. Excel táblázatokat) is becsatolhatunk.

clip_image013

SolidWorks rajzok átvétele

A rajzok migrálását segítő új eszköz révén még tovább erősödik a SolidWorks fájlok importálásának hatékonysága. Az ST9 képes lesz többek között a szereléscsaládok, alkatrészcsaládok, anyagjellemzők és furatok adatainak és paramétereinek átvételére.

A Solid Edge ST9 rajzok teljesen asszociatívak lesznek a 3D-s modellel. A rajznézetek és a méretek frissülnek, ha a modell változik.

clip_image014

Ügyféltámogatási vezető, szakterületei a gépészeti tervezőrendszerek (kiemelten a Solid Edge) és a hozzájuk kapcsolódó alkalmazások szakmai támogatása. Egyetemi tanulmányai alatt találkozott a 2D-s számítógépes rajzolással, majd később egy nehezen használható CAD szoftverrel, amitől szabadulni akart minden áron. Az élet úgy hozta, hogy az egyetemen találkozott egy lánnyal (későbbi felesége), aki Solid Edge-t tanult így általa ismerkedett meg a programmal. Tanulmányai után pénznyerő automatákat terveztett 2007-ig, majd ekkor váltott, és Solid Edge terméktámogató mérnökként folytatta pályafutását. A 2012-es változások hatására ügyféltámogató mérnök pozícióba lépett be az Enterprise Group – PLM üzletágába, ahol a szoftverek mellett az ügyfelekre is jobban fókuszál. A Solid Edge ügyféltámogatási csapatát 2015-től vezeti, kollégáival az a céljuk, hogy minél több elégedett ügyfelet tudhassanak a soraikban. Feladatköre a kollégái szakmai koordinálása, az értékesítési folyamat segítése, bemutatók tartása, új technológiák felkutatása és implementálása, valamint szakmai együttműködés a fejlesztőkkel. Hisz a folyamatos tanulás fontosságában, a privát szakmai blogján (solidedgest.wordpress.com) a következő gondolat szerepel Henry Fordtól:
“Akárki, aki abbahagyja a tanulást, öreg, legyen bár 20 vagy 80 éves. Akárki, aki folyamatosan tanul, fiatal marad. Az élet legnagyobb dolga az, hogy az eszedet fiatalon tartsd.” Az ügyfeleitől ő is sokat tanul, minden nap egy új lehetőség a tudás megszerzésére és továbbadására. Az elmúlt évtizedben számtalan barátot köszönhet a Solid Edge-nek Szegedtől Győrig vagy az Egyesült Államoktól Indián át Új-Zélandig.

A szerző további cikkei »

Archívum