Automatizált 3D tervezés és modellezés Solid Edge Design Configuratorral

Előfordult már veled, hogy apró módosításokat kellett elvégezned egy meglévő modellen, de ami elsőre aprónak tűnt jelentős munkaidőt vett igénybe? Vagy, hogy az ügyfél egy már létező terméket szeretett volna megvenni, de azért mégiscsak eggyel több lábbal, 3 centiméterrel szélesebbet, piros helyett kéket, vagy plusz furatot akart a rögzítés miatt, esetleg másik fogantyút? Szerintem sokan ismerjük ezeket és az ehhez hasonló helyzeteket.

Különböző lemezszekrény variánsok

Mi az a Solid Edge Design Configurator CAD szoftver?

A Solid Edge Design Configurator egy fejlett tervezésautomatizálási eszköz, amely a Siemens Solid Edge CAD rendszerébe van beépítve. Rengeteg iparágban felhasználható (logisztika, bútoripar, építészet, biztonságtechnika, stb.), ahol gyakori a különböző termékvariánsok iránti igény. Ezen különböző igényeket pillanatok alatt – szó szerint pillanatok alatt, ez nem valami marketinges szófordulat – kielégíthetjük, hibamentesen, ugyanis minimális emberi tevékenységre van szükség. Ráadásul nem kell mérnöknek vagy CAD ninjának lennie senkinek a használatához – legalábbis, ami az újabb variánsok előállítását illeti. Gyakorlatilag fél óra alatt bárkit betaníthatunk a használatára.  Nem kell aggódnia hirtelen most egy mérnöknek sem, nem tudja elvenni a munkát, nem veszik el a mérnökök szerepe, mivel a keretrendszer kialakítása továbbra is mérnöki tudást, CAD tapasztalatot és alkatrésztervezési ismereteket igényel, mielőtt a kövér, immár alacsonyan lógó gyümölcsöket bárki elkezdheté aratni, mindenféle műszaki előképzettség nélkül.

Példa az ajánlatadáshoz szükséges dokumentáció és kalkuláció támogatására

Képzeljük el a következő esetet:

A cégünk egyedi szaunákat készít ügyfélre szabott méretekkel, színekkel és funkciókkal,  milliméter pontosan. Az értékesítő elmegy az ügyfél lakhelyére, hogy felmérje a kedves vevő, hova szeretné pontosan a szaunát, mekkorát, milyen színben, mekkora fűtőegységgel. Ezután az értékesítő visszatér a cégünkhöz, egyeztet a műszaki osztállyal és a vevőtől felvett adatok alapján a mérnökeink lázas munkába kezdenek, hogy egy már meglévő típust hozzáigazítsanak egy újabb ügyfél álmaihoz. Miután hosszas munkaórák után elkészülnek, az értékesítő ismételten egyeztet a kedves vevővel és megmutatja a végleges terveket. Tehát, hagyományos esetben az értékesítő felméri az igényeket, majd a mérnökök CAD-ben módosítják a modelleket. Ez egy szokásos metódus igaz?

Most játszunk el a gondolattal, hogy a cégünk a szaunáit nem a régi, hagyományos módon tervezi meg, hanem használja a Design Configuratort. Addig a pontig nem változik semmi, hogy az értékesítő kimegy az ügyfélhez és felméri az igényeket, azonban semmi szüksége a műszaki osztállyal egyeztetni, hanem rögtön elindítja a Solid Edget és elkezdi felvezetni a szauna részleteit, mint a méretei, színe és amit csak a cégünk variálható lehetőségként kínál a piacnak. Végül megnyomja a “Létrehozás” gombot.

Mindezt pár percen belül. A Design Configurator – felhasználva a mérnökök által létrehozott szabályrendszert – elkezdi módosítani a modelleket, legenerálja a gyártási dokumentációt, átnevez minden elemet, annak érdekében, hogy beazonosítható legyen minden alkatrész, lemezalkatrész, rajz és szerelés, hogy melyik projekthez tartozik, és le is menti a megfelelő helyre a szerverünkre. Sőt, ahhoz, hogy rögtön a gyártógépekre küldhessük a dokumentumokat DXF és STEP formátumokat is ment.

A “Létrehozás” gomb megnyomása és a módosított fájlok köztes formátumban való mentése között nem telt el egy perc sem. Még egy mérnök sem foglalkozott a projekttel, de a gyárnak már CAD oldalról mindene megvan, hogy elkezdhesse a gyártást.

Na, de vissza az értékesítőnkhöz, aki mindezt az ügyfél otthonában végezte el. Mivel nem ma kezdte el használni a Siemens rendszereit, feltölti a fájlokat a Teamcenter Share-be, előveszi a tabletjét és a valós idejű vizualizációval a kiterjesztett valóság segítségével a tablet képernyőjén keresztül megmutatja a leendő szaunatulajdonosnak, hogy is mutatna az otthonában az új, vérkeringést serkentő eszköze.

valós idejű vizualizáció

Szauna változatok

Ez nem sci-fi, hanem a CAD alapú terméktervezés jövője.

Izgalmas ugye? Álomszerű? Ma már aligha. Pontosabban már 2022 óta nem, ugyanis ekkor jelent meg a Design Configurator a Solid Edge szerelési környezetébe épülve. Nem titok, ahhoz, hogy ez tudjon működni, a szabályrendszert fel kell építeni, ami kétségtelen mérnöki tudást és CAD használati gyakorlatot igényel, ahogy az sem titok, hogy mindez elsajátítható 1-2 nap képzéssel, attól függően, hogy milyen szinten állunk a Solid Edge-ben.

Design Configurator funkciók és lehetőségek

Lássuk pontosan miket lehet szabályozni a Design Configuratorban

Létrehozhatjuk – sőt, kell is –  azt a felhasználói felületet, amin keresztül bevihetjük a kívánt értékeket. Ezek lehetnek egyszerű számértéket vagy szöveget fogadó mezők, de előre definiált listákat is készíthetünk. Ezeket leírással, képekkel láthatjuk el, annak érdekében, hogy mindenki számára egyértelmű legyen mit kell bevinnünk a mezőbe. Feltételeket is szabhatunk az egyes beviteli mezőkhöz: mekkora tartományban adhatunk értéket, mikor látszódjon egy-egy mező, illetve függővé tehetjük egyes kiválasztható értékek kiválaszthatóságát, más mezőkbe bevitt értékektől.

  • Saját felhasználói interfész hozható létre, amelybe számértékeket, szövegeket vagy listákból kiválasztott értékeket vihetünk be.
  • A beviteli mezők feltételekhez köthetők: láthatóság, értéktartományok, függőségek
  • A UI-on bevitt értékek segítségével módosíthatjuk a szerelésben szereplő alkatrészek változóit, tulajdonságait, anyagait, színét.
  • A szerelés változóit, tulajdonságait is módosíthatjuk.
  • Lementhetjük a fájlokat a kívánt helyre, nem csak natív Solid Edge formátumba, több köztes formátum közül választhatunk.
  • Kivehetünk, hozzáadhatunk alkatrészeket a szereléshez.
  • Excel, SQL, Oracle adatbázisokat használhatunk az adatok forrásaként, ami lehetővé teszi, hogy akár több száz variánst hozzunk létre a Design Configuratorban található ciklusok segítségével.

Megszoktam kapni a kérdést, hogy oké, ez nagyon jól hangzik, de mennyi idő létrehozni egy ilyen variálható modellt? Erre a kérdésre nagyon nehéz választ adni, hiszen nagyon sok mindentől függ. Egy biztos: 1-2 variáns elkészítése miatt felesleges használatba venni, viszont minél több különböző verziót szeretnénk létrehozni vele, annál inkább megéri alkalmazni.

Pár ügyfelünknek biztosan kérdéses, hogy a Teamcenterrel együtt, hogyan lehet használni. Sajnos/nem sajnos, nem lehet használni vele. Azonban, ha valaki elkezdi használni a Design Configuratort rájön, hogy ez így helyes. Ugyanis a konfigurálás alatt a generált tesztvariánsok, nagyon sok felesleges fájlt hoznának létre a rendszerünkben. Azonban semmi akadálya nincs annak, hogy a végleges, tényleg szükséges modellt, generálás után feltöltsük a szerverre. Pontosan azt és olyan formában, ahogy arra szükségünk van.

Licenc

Licencet illetőleg, már most is mindenki megtalálhatja a Design Configuratort a Solid Edge-ben, aki 2022-es vagy annál újabb verziót használ. Ahhoz, hogy elkezdjünk vele ismerkedni kiváló lehetőség ez. Azonban létezik külön Design Configurator licenc. Az alap SE-hez járó és a külön licenccel használható verzió közötti különbséget az alábbi táblázat tartalmazza:

Solid Edge license table

A Siemens úgy néz ki, komolyan veszi ezt a termékét is, ugyanis folyamatosan kapunk az újabb verziókban újabb és újabb funkciókat és lehetőségeket, kíváncsian várom, hogy idén ősszel mit ad hozzá a 2026-os verzióban a Siemens.

Akit esetleg videós formában érdekel a Design Configurator bemutatása, ne habozzon az alábbi videót megnézni:

A Solid Edge ezen automatizálási lehetőségén felül a RADAN és az ALPHACAM által nyújtott funkciókkal is megismerkedhetünk.


Fedezd fel a CAD tervezés, CAM, CAE, 3D modellezés és alkatrésztervezés új dimenzióját a Solid Edge segítségével!

CNC forgácsoló, CAD-CAM informatikus, CAD-CAM, CNC programozó technológus, Gépgyártástechnológiai technikus és Gépészmérnök, melyeket az NCT Akadémián és a Szent István Egyetemen tanult. 2011-ben ismerkedett meg a Solid Edge tervező szoftverrel, amit munkája és hobbijai során is használt. 2023 óta az Enterprise Group Solid Edge ügyféltámogató csapatának a tagja. Előtte tervezéssel és forgácsolással foglalkozott. Érdeklődik a gyártástechnológiák iránt, mint a 3D nyomtatás, kovácsolás, hegesztés, forgácsolás.

A szerző további cikkei »

Archívum