Blum felnyíló vasalatok automatizálása Cabinet Vision-ben

A mai blogbejegyzésünkben az Aventos HK-XS és Aventos HK-Top felnyíló vasalatokat vesszük részletesen szemügyre, különös tekintettel arra, hogyan alkalmazhatók ezek a Cabinet Vision szoftverben egyedi szabályrendszerek és automatizációk segítségével.

Mivel a Blum felnyíló vasalatokat előszeretettel alkalmazzák bútorgyártói körökben, ezért ma ezeken keresztül fogom bemutatni, hogy miként lehet használni egy jól beállított szabályrendszer szerint működő vasalat rendszert. Lényegében teljesen mindegy, hogy mely gyártó termékeit használjuk, az alapelv minden esetben ugyanaz. A vasalat integráció lépései a következők:

3D-s modellek beszerzése:

Első lépésként töltsük le a kiválasztott vasalat 3D-s modelljét a gyártó weboldaláról, ha vizualizációra is szükség van. Amennyiben csak a furatpozíciók automatikus elhelyezése a cél, ezt a lépést kihagyhatjuk.

Importálás a Cabinet Visionbe:

A „Anyag Manager” felület használatával adjuk hozzá a vasalatot a szoftverhez.  Itt rögzíthetjük a pontos megnevezést, cikkszámot, beszállítót, beszerzési árat rendelhetünk hozzá, továbbá ezen a felületen tudjuk a hozzácsatolni a szükséges furatokat.

  • A program lehetővé teszi szettek kezelését, így komplexebb vasalatok több komponensét is könnyedén kezelhetjük.
  • A furatpozíciók pontos beállítása egyszeri munkát igényel, de a későbbi projektekben automatikusan alkalmazhatók.

Egyedi szabályrendszer kialakítása:

A következő lépés egy egyedi szabályrendszer kialakítása UCS formájában (User Created Standards). A UCS segítségével teljesen egyedi szabályokat és automatizációkat hozhatunk létre, amelyek testre szabják a tervezési folyamatot. Ez a funkció óriási felhasználói szabadságot ad a tervezőknek. Ennek köszönhetően nincs kötöttség a CV-ben, nem kell lemondanunk olyan nagyon egyedi funkciókról sem, amik netán nincsenek benne a programban alapból.

Milyen szabályokat állíthatunk be?


Az Aventos vasalatok esetében például:

  • Automatikus szűrés: A vasalat csak olyan frontok mögé kerüljön, ahol a nyitás iránya felnyílóra van beállítva. Más nyitási irányok esetén ne jelenjen meg a funkció.
  • Felnyíló vasalat kapcsoló: Ha a nyitás irány felfelé áll, az oldalsávban megjelenik egy „Felnyíló vasalat ki-/bekapcsolása” opció.
  • Bővített beállítások: A bekapcsolt vasalathoz további opciók rendelhetők hozzá, például:
    • Vasalat típus kiválasztása (HK-XS, HK-TOP stb.).
    • Erőhordozó meghatározása.
    • Finomhangolási lehetőségek (vízszintes és oldalirányú igazítás).

Teljes automatizáció: A lehetőségek határai

Ezeket a beállításokat teljesen személyre szabhatjuk, annak függvényében, hogy mit akarunk elérni pontosan. Az Aventos példánál maradva ezt a megoldást el lehetne készíteni egyszerűbben is, kevesebb beállítási lehetőséggel, de akár tovább is lehetne fokozni az automatizáltságát pl. azáltal, hogy a programmal előlap súlyt számoltatunk és annak függvényében a CV választja ki, hogy melyik erőhordozónak kell bekerülnie a bútorba. (teljes automatizáció). Így nemcsak időt takarítunk meg, hanem minimalizáljuk az esetleges hibákat is.

Összefoglalás

A Cabinet Vision egyedi szabályrendszereinek és automatizációs lehetőségeinek köszönhetően a bútorgyártók gyorsabban, pontosabban és hatékonyabban készíthetik el munkájukat.

A részletekért és a működés bemutatásáért tekintsétek meg az ehhez készült videónkat!

 

Ügyféltámogató mérnök, szakterülete a Cabinet Vision és Alphacam. Sopronban végzett faipari mérnökként majd az egyetem után az R-Fa Faipar Kft.-nél helyezkedett el. Az itt eltöltött 5 év alatt elmélyítette tudását az egyedi bútorok gyártástechnológiája terén, majd később gyártáselőkészítéssel, látványtervezéssel foglalkozott.

2022 elején csatlakozott az Enterprise Grouphoz. Jelen pozíciójában Cabinet Vision és Alphacam szoftverek bevezetésével, terméktámogatásával és oktatásával foglalkozik, amivel a faiparban tevékenykedő cégeket szeretné segíteni a tervezési-gyártási folyamataik felgyorsításában, automatizálásában.

A szerző további cikkei »

Archívum