Plasma-Tech Systems: Digitális áttörés a magyar gépgyártásban a Siemens Solid Edge segítségével
Digitális gyártás a gyakorlatban – így vált nemzetközileg is versenyképes céggé a Plasma-Tech Systems
A mai gyorsan változó gyártási környezetben a technológiai fejlődéshez való alkalmazkodás nem csupán előny, hanem alapfeltétel a növekedéshez és a versenyképesség megőrzéséhez. A 2010-ben alapított Plasma-Tech Systems Kft. jó példa arra, hogy egy hazai ipari vállalkozás miként tudott stratégiai digitális fejlesztésekkel nemcsak lépést tartani a piac elvárásaival, hanem azokat meg is előzni. A vállalat története bizonyítja, hogy a jól megválasztott mérnöki tervezőszoftverek, hatékony gyártás-előkészítés és szoros technológiai partnerségek révén hogyan válhat egy cég a hazai piacról indulva nemzetközi szinten is jegyzett, magas hozzáadott értékű gépek és ipari berendezések gyártójává.
A plazmavágástól a robotikáig – fókuszváltás és növekedés a hazai gépiparban
„Kezdetben plazmavágó gépek gyártásával és forgalmazásával foglalkoztunk” – emlékezik vissza Ladányi Béla, a Plasma-Tech Systems ügyvezető igazgatója. A fordulópont 2014-ben érkezett el, amikor a cég felismerte a száloptikás lézervágási technológia gyors térnyerését. „Időben észrevettük a technológiaváltást, és magyar gépgyártóként lehetőségünk nyílt saját fejlesztésű szálas lézervágó berendezések gyártására a hazai és nemzetközi piac számára.”
A 2016-os év újabb mérföldkő volt: a vállalat a VESZ-MONT cégcsoport tagjává vált. „Ez az együttműködés lehetővé tette számunkra, hogy kilépjünk a klasszikus lézervágás keretei közül, és egyedi robotizált és automatizált célgépek fejlesztésébe kezdjünk – sok esetben teljesen ügyféligényre szabott gyártósori megoldásokkal”
2018-tól a cég egyre nagyobb hangsúlyt fektetett a bérgyártási tevékenységekre. „Nem szerettünk volna kizárólag saját gépeket gyártani – a bérgyártásban rejlő lehetőségek jól illeszkedtek a növekvő gyártási kapacitásunkhoz.” A vállalat ma már nemcsak Magyarországon aktív, hanem több európai országba is szállít megmunkált, hegesztett, portálmarással készült, festett és szemcseszórt szerkezeteket.
A cég fejlődése nemcsak technológiai, hanem fizikai értelemben is látványos. A gyártócsarnok alapterülete mára eléri a 3300 m²-t. „A fémmegmunkálás területéről mára eljutottunk oda, hogy saját fejlesztésű, nagy hozzáadott értékű gépeket tervezünk és gyártunk – ez teljes szemléletváltást igényelt” – hangsúlyozza Ladányi Béla.
Solid Edge a digitális gyártás hátterében – Siemens technológia a mindennapi működésben
A fejlődés egyik kulcseleme a Siemens Solid Edge CAD-rendszer bevezetése volt, amelyet az Enterprise Group Technologies, a Siemens hivatalos magyarországi partnere szállított. „Olyan gépészeti tervezőszoftvert kerestünk, amely nem csak a tervezést, hanem az ajánlatadástól a gyártás-előkészítésen át a módosítások kezeléséig minden munkafolyamatot hatékonyan támogat. A Solid Edge ebben teljes körű megoldást nyújtott számunkra.”
Különösen nagy előnyt jelentett a szoftver lemezmegmunkálási modulja. „A legtöbbször olyan műszaki terveket kapunk, amelyek nincsenek optimalizálva a mi gyártástechnológiánkra. A Solid Edge lehetővé teszi, hogy gyorsan és rugalmasan paraméterezzük át az alkatrészeket. Így jelentősen csökkentjük a selejtarányt, pontosabb ajánlatokat tudunk adni és rövidebb átfutási időkkel dolgozunk.” Ennek hatására a selejt mértéke 15–20%-kal csökkent – ami a bérgyártásban jelentős költségcsökkentést és versenyelőnyt eredményezett.
A szoftver egységes használata belső hatékonyságot is javított. „Ha módosításra van szükség, a reagálási időnk átlagosan 18–20%-kal csökkent. Ez kritikus szempont az egyedi gépgyártásban, ahol a rugalmasság és gyors reakcióképesség kulcskérdés.” A szoftver zökkenőmentes bevezetését nagyban segítette a technológiai partner is. „Az Enterprise Group Technologies csapata végig mellettünk állt – a betanítás, a tanácsadás, a rendszerbevezetés és a hibakezelés is gyors, pontos és magas színvonalú volt.”
Egyedileg szabott gépek – hibamentes beüzemelés és vevői elégedettség
A Solid Edge szoftver felhasználóbarát kezelése különösen fontos volt az egyedi ipari gépek fejlesztése és gyártása során. „Ügyfeleinknél gyakori igény, hogy testre szabott megoldásokat kapjanak. Ezzel a szoftverrel könnyen igazodunk ezekhez az elvárásokhoz – így hibamentesen tudunk leszállítani és beüzemelni a gépeket.”
A cég számára a szoftverhasználat nem projektalapú döntés volt, hanem hosszú távú stratégiai irány. „Ma már egyértelmű: ha új megoldásokat keresünk, vagy tervezőszoftvert szeretnénk bevezetni, kizárólag ebben az ökoszisztémában gondolkodunk.”
Összegzés: Digitális gyártás lépésről lépésre
A Plasma-Tech Systems példája jól mutatja, hogyan válhat egy hazai KKV a digitalizáció, az ipari szoftverek integrálása és a technológiai partnerségek révén nemzetközileg is versenyképes gépgyártóvá. A Siemens Solid Edge bevezetése nem csupán korszerű 3D CAD eszközt biztosított, hanem a gyártáslogika, az ajánlatadás, a módosításkezelés és a testreszabott termékfejlesztés szempontjából is mérhető előnyöket hozott. Ez megmutatkozott a költségcsökkentéstől a gyorsabb reagáláson át a hibamentes gyártásig.
Ahogy Ladányi Béla fogalmaz: „A megfelelő ipari szoftver, a megfelelő partnerrel együttműködve valóban képes átalakítani egy gyártócég működését és versenyképességét.”
A cikkhez tartozó videóinterjúban további részletek hallhatók a bevezetés tapasztalatairól. A bérgyártásban szerzett előnyökről és arról, hogyan lehet digitális szoftveres eszközökkel növelni a hazai gépgyártók versenyképességét.