„EDGE” Újabb CAM megoldás a HEXAGON kínálatából
Egy rövid visszatekintéssel kezdem a bejegyzésemet, 2023-ban járunk mikor is a Hannnoverben megrendezésre került EMO kiállításon a Hexagon bemutatta az új alkatrészgyártás központú termékvonalát a Production Machining portfóliót. A portfólió része a már jól ismert húzónevek EDGECAM, DESIGNER, NCSIMUL mellett az ESPRIT termékvonal, ami a DP Technology felvásárlásának köszönthetően került be a HEXAGON kínálatába. Ugyanezen a kiállításon mutatták be az ESPRIT termékvonal új fejlesztését az ESPRIT EDGE-et, amely már ügyfeleink számára is elérhető az Enterprise Group Technologies Termelés és Gyártástámogató megoldásai között. Ezen apropóból ragadtam meg virtuális tollamat, hogy blogra vessem a gondolataimat erről a CAM megoldásról.
Mi is az az ESPRIT EDGE?
Az ESPRIT EDGE fejlesztése során a tervezők arra törekedtek, hogy az ESPRIT és az EDGECAM legjobb tulajdonságait ötvözzék, annak érdekében, hogy felhasználóbarát munkakörnyezetet nyújtsanak CNC megmunkálások minél hatékonyabb programozásához. A szoftverfejlesztőhöz hasonlóan, mi is az Alkatrészgyártást támogató megoldásaink közé soroltuk be az új terméket, ami az általunk erre a területre elsődlegesen ajánlott EDGECAM szoftver mellett ajánlunk, mivel egyes területeken egyedülálló megoldást nyújt.
Ez a lehetőség számunkra azért is nagyon fontos mert termékeinkre nem, mint szoftverként, hanem mint az egyes gyártási területeken felmerülő digitális kihívások megoldásaiként tekintünk. Az ESPRIT EDGE egyedülálló megoldásai kimondottan olyan területeken nyújthatnak versenyelőnyt ügyfeleink számára, mint a forgótengelyek szimultán kezelése huzalszikra-forgácsolás során; a Digital Twin technológia, amelynek segítségével sokkal pontosabb megmunkálási időket kaphatunk, mint korábban; vagy akár a hosszesztergálás támogatása, ami a következő verziótól érhető el a szoftverben.
Pár gondolat az ESPRIT EDGE felhasználásáról
Az ESPRIT EDGE mind a három fő forgácsolási területet lefedi, ami elengedhetetlen az alkatrészgyártási felhasználáshoz. Ez a marás, az esztergálás, illetve a huzalszikra-forgácsolás. Ebből adódóan a támogatott gép és vezérlő típusok száma is széleskörű. Funkcionalitását tekintve a marási modul az egyszerű 3-tengelyes műveletektől egészen a bonyolultabb szimultán 5-tengelyes megmunkálásokig támogatja a felhasználókat. Míg az esztergálás területén képes kezelni az akár többcsatornás, többrevolverfejes esztergaközpontokat is. A huzalszikra-forgácsoló megmunkálások programozása esetén, egyedülállóan képes kezelni szimultán forgótengelyeket. Így olyan alámetszett kontúrokat is megmunkálhatunk, ami 4-tengelyes vágással korábban kivitelezhetetlen lett volna. Jövőbemutató megoldásként, támogatja az additív gyártástechnológiai eljárásokat is.
Az ESPRIT EDGE fejlesztői folyamatosan dolgoznak azon, hogy a szoftver új és továbbfejlesztett funkciókkal bővüljön. A 2025.1-es verzióban előre vetítette a fejlesztő, hogy a hosszesztergák támogatását is megkapja a termék. A hosszeszterga típusú megmunkálásokban az előd ESPRIT szép sikereket ért el korábban. Ezt a tapasztalatot és tudást ültetik át a fejlesztők az új termékbe. A Digital Twin technológiával kiegészülve képes lesz bonyolult kinematikai felépítésű hosszeszterga gépek teljes körű megmunkálási szimulációjára, pályaellenőrzésre, illetve ütközésvizsgálatára. Elsődlegesen a 2 csatornás hosszesztergák támogatása kerül bevezetésre az elkövetkező verziókban.
Összegzés
Zárásként csak annyit, hogy az Enterprise Group Technologies megoldásközpontú Termelés és Gyártástámogató portfóliója ezzel egy olyan új termékkel bővült, mellyel szélesebb körben tudjunk támogatni a felmerülő, változatos ügyfél igényeket.
Ügyféltámogató mérnök, szakterülete az EDGECAM. 19 éves korában ismerkedett meg az EDGECAM szoftverrel, amelyet 2012-től használt napi szinten kis és nagy szériás termékek gyártásához. Gépészmérnökként végzett Győrben a Széchenyi István Egyetemen.