ESPRIT EDGE – Hosszeszterga támogatás
Júniussal nem csak a nyári forróság de az ESPRIT EDGE új 2025.2-es verziója is megérkezett, amely számos izgalmas funkcióval bővült. Ezek közül a hosszeszterga típusú gépek támogatásának megjelenését emelném ki legfontosabb fejlesztésként, amely az ESPRIT EDGE-et olyan teljeskörű CAM szoftverré emeli, amely képes lefedni azon forgácsoló üzemek igényeit, akik egy CAM felületen szeretnék programozni maró, eszterga, huzalszikra és hosszeszterga gépeiket. A hosszesztergálás nem új terület az ESPRIT számára, hiszen az ESPRIT 2K szoftver hagyományosan támogatja ezt, ezáltal az ESPRIT a legnagyobb hosszeszterga gyártók OEM megoldása. Jelen fejlesztéseknek köszönhetően ez a piacvezető funkcionalitás a sokkal korszerűbb felhasználói élményt nyújtó ESPRIT EDGE megoldásban is elérhetővé vált. Nézzük is, hogy mit nyújt nekünk ez az új verzió a hosszeszterga gépek programozása terén.
Kinematikai támogatás hosszeszterga gépekhez
A 2025.2 verzió egyik legfontosabb újdonsága a támogatott kinematikai elrendezések bővítése, amelynek révén számos új hosszeszterga típus programozása vált teljes körűen támogatottá. A szoftver mostantól képes kezelni a komplex tengely elrendezésű hosszeszterga gépeket, többek között a Citizen, Star gyártók modelljeit. Lehetővé téve az orsók, tengelyek, szerszámblokkok mozgásának pontos szimulációját, figyelembe véve a gépspecifikus kinematikai láncokat és mechanikai korlátozásokat. Ennek köszönhetően a szerszámpálya létrehozása már a virtuális térben optimalizálható, még a program fizikai próbafuttatása előtt.
Támogatott csatornák és szinkronizáció
A hosszeszterga típusú gépek egyik legfontosabb tulajdonsága a többcsatornás működés. Külön csatornán mozoghatnak az egyes megmunkálást végző szerszámtömb egységek és orsók. Az ESPRIT EDGE jelenleg 2 különálló csatorna programozására nyújt megoldást. A csatornák és a tengelyek szinkronizálásához megjelentek a szoftverben az úgynevezett szinkronizációs minták. Ezeknek az a feladatuk, hogy a szinkron pontok meghatározása mellett az adott vezérlő szinkron funkcióit is képesek legyünk meghatározni úgy, hogy a szimulátoron lévő gépkinematika annak megfelelően hajtsa végre a megmunkálást. A szinkronizációs minták a következő funkciók kiadásárára, és szimulációjára képesek:
- „Szuperponált” megmunkálás
- Szimultán megmunkálás azonos szerszámtömbökre
- Szinkronizációs módoknak megfelelő gépszimuláció
- Csatornánkként különálló megmunkálások programozása
A fejlesztő a 3 és több csatorna kezelését támogató fejlesztését is elővetítette, amely a 2026-ban megjelenő verziókban lesz elérhető az előrejelzések szerint.
Szerszám definiálásra irányuló fejlesztések
A szerszámozás hosszeszterga típusú gépek esetén eltér a hagyományos metodikáktól, mint ami az esztergaközpontoknál, vagy a marógépeknél használatosak az ESPRIT EDGE felületén. A 2025.2-es verzióban ezért jelent meg egy új úgynevezett felfogótömb utasítás a szerszámozás fülön. A gépkinematika betöltése után egy kinematikai vázat kapunk a mozgó tengelyekkel, ami nem minden esetben rendelkezik szerszámtárhelyekkel csak felfogópozíciókkal. Modulárisan tudjuk hozzáadni az egyes felfogópozíciókhoz pl.: hajtott szerszám felfogó tömböt, amikbe már lehetőségünk van az adott állomásokra szerszámokat hozzárendelni.
Ez a fajta szerszámozási gondolkodási mód nagyfokú szabadságot ad a programozási feladatok végrehajtása és azok automatizálása során. Lehetőségünk van akár komplett szerszámozás kimentésére, illetve sablonok készítésére, amelynek segítségével már egy komplett felszerszámozott készülékekkel ellátott gépkinematikával indíthatjuk a megmunkálásunkat. Az elérhető riportolási lehetőségek segítségével pedig, az elkészült CAM programokhoz gyorsan és hatékonyan tudunk gyártási dokumentációkat generálni, amik tartalmazzák a használt szerszámok és felfogó tömbök fontos műszaki információit. A gyártási dokumentációk kinyerése az árajánlatadási, és a gyártás előkészületi folyamatokban nyújt segítséget a felhasználóknak.
Szakmai megjelenések
Az Ipar napjai 2025 rendezvényre való felkészülés keretein belül lehetőségünk volt tesztelni az akkor még csak „Beta” fázisban lévő 2025.2-es verziójú ESPRIT EDGE szoftver hosszeszterga funkcionalitását és posztprocesszorát. A teszt megmunkálást egy CINCOM CITIZEN L szériás hosszeszterga gépen végeztük, amely nagyon pozitív eredményeket hozott. A megmunkálandó alkatrész kiválasztása során elsődleges szempont volt, hogy a hosszeszterga gépen elérhető összes megmunkálási funkciót be tudjuk mutatni, melyeket az ESPRIT EDGE támogat.
Ilyenek, a hajtott szerszámmal történő axiális, radiális marási, fúrási műveletek. Az esztergálási, és a darab átadási műveletek , illetve az ellenorsón végzett axiális kiterített/sík üzemmódban végrehajtott marási műveletek. A tesztelt géptípus nem rendelkezett Y2 tengellyel az ellenorsón így kiterített üzemmódban teszteltük az axiális marási műveletek. A teszt során a szoftver kitűnőre vizsgázott, mind programozási mind utólagos program módosítási feladatokból. A generált NC kódban lévő mozgások pedig a korábban ellenőrzött kinematikai szimulációnak megfelelően futottak le.
A tesztet a Holes KFT telephelyén végeztük, és ezúton is szeretnénk megköszönni a segítségüket, illetve, hogy biztosították a megmunkálógépet a teszt időtartamára. Továbbá köszönjük a Controlsystem KFT.-nek a közös szakmai megjelenés lehetőségét az Ipar Napjai 2025 rendezvényen.
Összegzés:
Az ESPRIT EDGE 2025.2 verziója olyan új funkciókat kínál, amelyek a hosszeszterga gépek programozását új szintre emelik. A kinematikai szimuláció pontossága, a fejlett szerszámbefogó kezelés, a többcsatornás vezérlés és az automatizált programozás mind hozzájárulnak a hatékonyság, és a termelékenység növeléséhez. Az új verzió kifejezetten ajánlott azoknak a gyártóüzemeknek, ahol a hosszeszterga gépekből ki szeretnék hozni a maximumot és növelni szeretnék a programozás hatékonyságát és biztonságát.
Ügyféltámogató mérnök, szakterülete az EDGECAM. 19 éves korában ismerkedett meg az EDGECAM szoftverrel, amelyet 2012-től használt napi szinten kis és nagy szériás termékek gyártásához. Gépészmérnökként végzett Győrben a Széchenyi István Egyetemen.