Mit hozhat Önnek és munkatársainak egy PDM/PLM rendszer? – 2.rész

Bevezetés

Az előző cikkben általánosságban tekintettük végig, hogy mely területek azok, ahol a cég életében elfolyik az idő és ezáltal a pénz. Ebben a cikkben az Enterprise Group, Enterprise PLM Start (EPLMS) megoldását mutatom be a korábban említett kihívásokra.

Az EPLMS egy olyan Teamcenter testreszabás, melyet a sok éves ipari tapasztalatunk alapján állítottuk össze. Tartalmazza azokat a tulajdonságokat, munkafolyamatokat, kiértékeléshez szükséges funkciókat, melyeket a cégek ~80-90%-a használ. Ezáltal kiváló ugródeszka lehet mindazon cégeknek, akik az első részben áttekintett kihívásokkal szembesülnek a mindennapi működésük során.

Tekintsük meg, hogy a Siemens Digital Industries Software által fejlesztett és forgalmazott szoftvermegoldást, a Teamcentert használó EPLMS miként küzd meg a felmerülő kihívásokkal, milyen megoldásokat kínál ezekre a témakörökre.

1.  Adatok tárolása, kereshetősége

1.1  Teamcenter megoldás: Meta adatok

Metaadatok kezelése
Információ tárolási lehetőségek

A Teamcenter számára nem jelent gondot a nagy mennyiségű adat kezelése. A Teamcenter szakít a mappastruktúrában való adattárolással. Ezzel levetkőzi a mappanevekben tárolt információk béklyóját. Hisz az adatokat (metaadatok) nem mappák, fájlok neveiben tároljuk, hanem kereshető formokon. Ennek pozitív hozadéka, hogy nagy mennyiségű információt tudhatunk tárolni egy-egy fájlhoz. Amit érdemes megjegyezni, hogy ezek az információk lehetnek kötelezően kitöltendő információk is, ezzel segítve a kereshetőséget. Fontos azonban, hogy a rendszer definiálásánál érdemes a szükséges elégséges elvet szem előtt tartani, mint az élet más területén is.

1.2  EPLMS sajátosság:

Ezt az elvet szem előtt tartva alkottuk meg az EPLMS tulajdonságlistáját. A tulajdonságok az iparban leginkább használt tulajdonságoknak felelnek meg. A fejlesztés során három darab szabadon felhasználható tulajdonságok is belefejlesztettünk a rendszerbe, ezzel növelve annak rugalmasságát.

2.  Duplikációk kezelése/megszűntetése – Selejt képződés

2.1  TC megoldás: Hivatkozások használata

A Teamcenter használata során nincs szükség duplikációk készítésére. Ha a tervezés világában maradunk, akkor a tervezői munka során mindenki a saját gépén lévő menedzselt helyre dolgozik. Ezzel kiküszöbölve a folyamatos hálózati forgalmat, ami lassíthatja a munkát. DE ez nem jelenti azt, hogy másolatot/duplikációt készít a fájlról. A beépített megoldásnak köszönhetően, ha valamelyik kolléga dolgozik egy modellen/fájlon, akkor a többi kolléga számára a fájl írásvédett lesz. A közös munkát segítendően könnyedén kinyerhető az információ, melyik kolléga dolgozik éppen a szóbanforgó fájlon.

Amennyiben szeretne egy fájlt több projektben is használni, akkor egyszerűen bemásolható a fájl az adott projekt alá. Ami nagyon fontos, hogy ezen másolási folyamat során nem készül új fájl, hanem csak egy új hivatkozás lesz létrehozva az új hely és a fájl között. Ezzel két legyet üt egycsapásra. Miszerint nem lesz duplikációt, de az új hivatkozás helyén is frissülni fog az eredeti fájl, ha azon változást hoznak létre.

2.2  EPLMS sajátosság:

Az EPLMS tervezése során figyelembe vettük, hogy a kapcsolódó dokumentumokat és modelleket könnyedén nyomon lehessen követni. A használat során a kollégáknak szembetűnő legyen a kapcsolat. Éppen ezért külön kiemelt részen kezeljük az előgyártmány és helyettesítő termék kapcsolatokat, valamint a csatolt dokumentációkat.

3.  Egyéni definiálások, rövidítések

3.1  TC megoldás: Kötelezően kitöltendő mezők és listás értékek

A Teamcenter erre a problémakörre a kötelezően megadandó tulajdonságokat kínálja megoldásként. Ami azt jelenti, hogy a kollégának meg kell adnia bizonyos adatokat, addig nem léphet tovább. (törekedjünk a szükséges elégséges elv használatára). A lista értékek pedig biztosítják, hogy ne történjen elütés, tehát a berendezés mindig berendezés legyen nem pedig beredezes, bérendezes vagy hasonló. Ezáltal a keresés mindig meg fog ja találni a megfelelő eredményt.

3.2  EPLMS sajátosság:

Az EPLMS-ben létrehozott listák segítséget nyújtanak a tervezés során. Ezek a listák bővíthetők, így a cégnél használt értékeket könnyedén hozzáadhatók. Igyekeztünk a listaérték definiálásánál is az iparban leginkább előforduló értékek megadásával könnyíteni a partnerek munkáját. Listát kaptak például a Felületkezelés, a Hőkezelés és a Gyártástechnológia tulajdonságok is.

4.  Aktuális helyzet feltérképezése

4.1  Teamcenter megoldás: Munkafolyamatok, riportok

A munkafolyamatok jelentős része leképezhető a Teamcenter segítségével. Ezáltal könnyedén lekérhető, hogy kinél áll

Munkafolyamat

éppen a folyamat, anélkül, hogy ehhez külön nyomozást kéne indítani. Néhány kattintással képbe kerülhet a vezetőség, hogy kinél van a labda, kié a következő lépés.

A riportok segítségével a még folyamatban lévő vagy már lefutott folyamatokról kaphatunk gyorsan egy átfogó képet.

4.2  EPLMS sajátosság:

Az EPLMS használatával előre beállított munkafolyamatok segítségével juttathatja el dokumentumait, modelljeit a tervezési fázistól a kiadott fázison keresztül a kivezetett állapotig. Ezek a munkafolyamatok segítik a céget, hogy mindig a

z aktuális verzió kerüljön gyártásba, tehermentesítse a tervezőket a végeláthatatlan PDF, STEP vagy DXF generálásoktól.

A riportok segítéségével pedig, akár gyorsíthatja is a folyamatait, hisz már a tervezés fázisában információkat gyűjthet arról, hogy megvannak-e már a rajzok a gyártás számára, melyek a felhasznált kereskedelmi elemek.

Lehetősége van arra is, hogy képet kapjon a kollégák leterheltségéről. Megtekinthető, hogy ki hozta létre a legtöbb elemet és mely kollégának kell a legtöbb döntést meghoznia a jóváhagyások során.

5.  Archiválás, megőrzés kérdésköre

Teamcenter megoldás:

Annak érdekében, hogy vállalata megfeleljen a legkülönbözőbb szabályozásoknak, amelyek az üzleti adatok auditálását és megőrzését szabályozza, a Siemens Dig

ital Industries Software

Teamcenter® adatkezelési megoldását kínálja, amely a Teamcenter® Re

cords Management megoldás mintájára készült. DoD 5015.2 szabvány szerinti iratkezelési alkalmazás (RMA).

A Teamcenter a rendelkezésre álló legintegráltabb, több szakterületet átfogó megoldást kínálja.

6.  További előnyök, melyekre szert tehet az EPLMS használatával

6.1  Segítség az elindulásban

Tapasztalataink alapján egy új rendszer bevezetése sok energiát vesz el a cég életéből, ezért nem szívesen vágnak bele. Az EPLM egy előre beállított rendszer. Ezáltal nem kell a definiálásával időt töltenie és arra erőforrást allokálnia. Így a lehető leggyorsabban élvezheti egy jó PLM rendszer előnyeit anélkül, hogy abban nagyobb energiát kellene fektetnie.

6.2  Gyors bevezetés

Egy PDM/PLM rendszer bevezetése hosszú időt vehet igénybe, mire a tényleg használható rendszert birtokukba vehetik a cégek. Az EPLMS esetén nincs hosszú bevezetési idő, akár 2 hónap alatt beállítjuk a rendszert és betanítjuk a kollégákat a rendszert használatára.

6.3  Lehetőség a fejlődésre

Az EPLMS nem egy zsákutca, ha úgy érzi kinőtte és fejlődne tovább, nem kell kiszedni az adatkat és azt egy új keretrendszerbe áttenni, nincs migráció. Az új igényeknek megfelelő funkciók, hozzáfejleszthetők a kezdeti rendszerhez és akár egy néhány napos frissítéssel már használatba is vehetők.

6.4  Stabil fejlesztői háttér

Az EPLMS alapjai a Siemens Digital Industries Software által fejlesztett és forgalmazott szoftvermegoldás, a Teamcenter. Ezáltal biztos lehet benne, hogy a termék stabil alapokon nyugszik és folyamatos fejlődése előtt nem áll akadály.

6.5  Megbízható beszállító

A Teamcenter, így az EPLMS, használata magával hozza, hogy folyamatai szabályozott formában zajlanak. Ez nem csak a mindennapi üzletmenetben jelent Önnek előnyt, hanem plusz pontokat jelenthet a Multinacionális cégeknél a beszállítók pályáztatásánál.

Összefoglalás

Mi itt az Enterprise Groupnál, szakértő kollégáink segítségével végezzük a Teamcenter bevezetését. Célunk, hogy egy új rendszer bevezetésénél az újdonságok ne kényelmetlenséget és nehézséget okozzanak a partnereknek, hanem minél hamarabb élvezhessék a PLM rendszer nyújtotta előnyöket. Ahogy a cikkben is olvashatta az általunk létrehozott Enterprise PLM Start széleskörű megoldást nyújt a cég életében fellépő kihívásokra, legyen az egy kolléga távozása/érkezése vagy a gyártási selejt nagy aránya. Az EPLMS nyitottsága a fejlődés irányában lehetőséget ad arra, hogy különösebb kockázat nélkül induljon el a PLM világába.

Az EPLMS használatával tehermentesítheti kollégáit az automatizálható feladatok alól, ezáltal nyugodtabb munkakörülmények között az értékteremtésre tudnak koncentrálni.

Folyamatosan képet kaphat arról, hogy hol állnak a folyamatai, egyszerűen ellenőrizheti, hogy megvannak-e a szükséges dokumentumai. Nem utolsó sorban csak azt gyártja le, amit szeretne, az EPLMS használatával elkerülhető a „véletlen” gyártás ezáltal selejt képződés.

Amennyiben úgy érzi, hogy a fent említett kihívások Önöknél nem jellemzőek, gratulálok, hisz megérdemli a dicséretet! Ha a fenti témakörökben kérdés merül fel Önben, keressen meg minket és beszélgessünk arról, miként tudhatunk segíteni Önöknek.

Ügyféltámogató mérnök, szakterülete a Solid Edge modellezés, rajz környezet, nagy szerelések.
Érettségi után a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki szakon folytatta tanulmányait. Itt fogalmazódott meg benne, hogy a gyártástechnológia az, ami hozzá a legközelebb áll, így abba az irányba szakosodott. Az évek során gyakornokként kipróbálta magát az Audi-ban és a Rábában is, így értékes tapasztalatokkal fejezte be tanulmányait. 2012 januárjában kitüntetéssel diplomázott a BME Gépészmérnöki Karán. Ezt követően helyezkedett el a Siemensnél. Ettől számítva 4 évet töltött el a cégnél először Nürnbergben, majd Karlsruhéban. Az itteni tevékenységét Teamcenter és hozzá tartozó CAD intergrációk támogatásával kezdte, majd innen lépett tovább a következő szintre, amikor már a következő verzióhoz tartozó fejlesztéseket tesztelte és segédkezett az esetleges hibák javításában. 2015 októberétől ismét visszatérve Magyarországra a jelenlegi munkahelyéről ügyféltámogatóként igyekszik segíteni ügyfeleinket a felmerülő problémáik megoldásában.

A szerző további cikkei »

Archívum