NX2506 CAM újdonságok
Siemens NX2506 CAM újdonságok 2025 nyáron – Marás és esztergálás fejlesztések
Egy gyors kis összefoglaló a Siemens NX CAM szoftver 2025. júniusi frissítéseinek újdonságairól, általános funkciók, marás és esztergálás témakörben.
Újabb műveletek az NX2506 verzióban – hatékonyabb pályaszámításssal
Lassan már megszokhattuk, hogy minden évben kapunk új műveltet, fél évenként pedig azok továbbfejlesztését. Szerencsénkre nincs ez másként most sem. Anélékül, hogy feleslegesen szaporítanám a szavakat, gyorsan el is sorolom milyen megoldások jöttek a nyári kiadással.
2D Wall Mill – Oldalfal marás jobban és gyorsabban
Ahogy az már lenni szokott új műveletek esetén, korlátozott a maró fajták száma, amit használni tudunk. Konkrétan csak szármaró, letörő maró és gömb végű maró jöhet szóba. Amit tudni kell róla, hogy az új 2D Wall Mill művelet hatékonyabb pályaszámítást tesz lehetővé. Szint alapú; eltolható kezdő és befejező szintek, működhet munkadarab alatt és azon kívül is. Az ütközésvizsgálat egyébként szól akkor is, ha nem tartozik munkadarab alá a művelet, de persze az ütköző pályát elkészíti a kérés szerint. Tehát enged bizonyos dolgokat, persze nem mindent. Lehet optimalizálni a különböző régiók megmunkálási sorrendjét, de a ráállás és az átállási dolgok közül kicsit korlátozottabbak a lehetőségek. Gyorsan számol, de nem lehet még határolóval korlátozni a megmunkálási területet. Gondolom ez is majd bővül később. De a bevezetése megnöveli a pályakészítés sebességét.
Face Mill Spiral – Síkmarás külső kontúr követő spirállal
Mondhatnánk, hogy semmi extra, de ez egy gyorsan számoló hatékony síkmaró művelet. Illeszkedik az új trendbe, miszerint kevesebb opció, gyorsabb pályaszámítás. Persze a fő funkció, hogy külső kontúr, vagy befoglaló kört követő spirális/morph pályát hoz létre.
Általános CAM fejlesztések
Ez a csoport, ami kevesebbeket szokott érdekelni, de ezekkel a fejlesztésekkel (is) lesz jobban kezelhető és informatívabb egy szoftver. Párat kiemelnék – szokás szerint a teljesség igénye nélkül – ami a leghasználhatóbb szerintem.
Előtolás optimalizálás megjelenítése a pályán – Síkmarás külső kontúr követő spirállal
Ezt a szemfülesebbek a fenti videóban kiszúrhatták már, hogy miről is szól. Röviden: pálya analízis előtolás alapján, színekkel jelölve a különböző szakaszokat, hogy hol mekkora is a sebesség. Megjeleníthetjük még csak az előtolás csúcsokat is, ahol a leggyorsabban mozog a maró. A színezett megjelenítés segít az előtolási sebesség optimalizálásban, a megmunkálási hatékonyság növelésében. Például:
Szerszámpálya ellenőrzés/megjelenítés – Tovább a megkezdett úton, funkciók átvétele a régi verify-ból
Ahogy az alcím is mondja, újabb funkciók jellenek meg a tool path animation menüben:
- Show tool path from start (Összes pálya mutatása a kezdéstől)
- Show next n Motions (A következő n számú pélyaelem mutatása)
- Show Plus-Minus n Motions (+/- n számú pályaelem mutatása)
- Number of Motions (n számú pályaelem mutatása)
A szintenkénti pálya megjelenítés pedig már korábban is megvolt.
Graph for visualizing tool path – Grafikon alapú pálya analízis
Mostantól megnézhetjük a szerszámpálya grafikonját egy művelethez, egy programhoz vagy egy összefűzött programhoz.
Az NX az alábbiak egyikét használja adatforrásként a diagram létrehozásához:
- Az előtolási sebesség
- Az eltávolított anyag mennyisége
- Az anyageltávolítási sebesség
Az NX frissíti a grafikon aktuális eseményét a szerszám szerszámútvonal-animációban elfoglalt pozíciójának megfelelően.
Machine Powered Programming (MPP) fejlesztés – Tovább a megkezdett úton
Ez a rész azért is érdekes, mert a szerszámpálya alapú szimuláció szép lassan az alap megmunkálási keretrendszerbe kerül a szimulációs környezetből. Ez a felhasználóknak jó, mert nem kell a szimulációs környezetet megvenni azért, hogy a gép mozgásokat lássák. Ebben kevesen ismerik fel az árcsökkentést vagy a nagyon hasznos fejlesztést. Ez az irány már pár éve megvan, most az NX2506-al eljött az MPP környezetbe is az előre definiált ütközőpárok ütközésének vizsgálata is.
Ugyanebben a témakörben (MPP) egy másik NX2506 újdonság:
Az 5 tengelyes marógépeken egy-egy szerszám tengely állásra sokszor két megoldás létezik, ami a forgó tengelyek ellentétes irányú állásában jelenik meg. Ezt most már a művelet létrehozásakor is meg tudjuk nézni, már itt eldöntve, hogy melyik megoldás is lenne megfelelő nekünk. Persze posztprocesszor oldalon még meg kell mondani, hogy hogyan kezelje ezt…
Szerszám befogó támogatása az MPP környezetben
A szerszámtartó alapkomponens egy új kinematikai osztály, amelyet a szerszám és a gép összekapcsolásához szükséges szerszámtartó eszközök definiálására használnak. Tehát a kinematikai láncolatban a gép és a szerszám közé fog beépülni. A Szerszámtartó alapkomponens létrehozása/kezelése a Machine Tool Builder alkalmazásban érhető el, főleg a posztprocesszor/gépkinematika létrehozójának okozva örömet ezzel…
Face mil mid pass – Öntvény falainak síkmarása témakör fejlesztése
Most már nem csak egy régiót tud kezelni a művelet, hanem többet is. Persze nem lenne rossz, ha lenne többszörös fogásvétel, de hát meg lehet oldani pályamásolással és ráhagyás módosítással. Természtesen leadjuk fejlesztési javaslatnak …
Face Mill Zig-Zag okosítás
Most már lehet használni a szerszámpálya levágási határolókat itt is. Persze ismerős az igény valahonnan…. Ebből is látszik, ha van igény bekerül a fejlesztési listába, tehát érdemes jelezni az igényeket és a hibákat.
A másik érdekesség, hogy most már a kijelölt felület is lehet határoló akkor, ha maradékanyag modellt használunk. Ez olyan öntvényeknél előnyös, ahol a megmunkálandó munkadarab (IPW) csak részben fedi le a meghatározott megmunkálási felületet. Ezeket a meghatározott megmunkálási felülettől távol eső elszigetelt IPW-darabokat vagy tömböket figyelmen kívül hagyja, így a szerszámpálya csak a kiválasztott felület által tartalmazott IPW lemunkálására korlátozódik.
Egyéb NX2506 érdekességek
- Fecskefarok alakú maró használata élletöréshez: Ez főleg a fentről elérni szándékozott alsó-külső élek letörésére lesz jó.
- Eszterga szerszámok kezelése a felhős szerszám adatbázisban
- Felhasználói paraméterek használata a műveletekben, feltételrendszerrel együtt!!!
- Kiegészítő CAM alkalmazások külön kezelése és egyszerű installálása a CAM Hub-on keresztül
- OMP (on machine probing / gépen történő mérés) fejlesztések
- CMM Inspection fejlesztések
Az additív gyártáshoz kapcsolódó dolgokat meg felsorolni is nehéz lenne…
Jó nyaralást!!!
Aki eddig bírta az olvasást annak jó nyaralást/munkát kívánok és remélem, hogy ugyanúgy tetszik mindenkinek az NX2506 nyári kiadásnak a CAM fejlesztései mint nekem.
Szokás szerint a CAD-es oldalt @Lukács Krisztián kollegám fogja ismertetni hamarosan.
Addig is kövessetek minket közösségi csatornáinkon is:
Süller Jácint
2025.Június
Ügyféltámogató mérnök, szakterülete az NX-CAD/CAM. Jelenlegi munkája előtt 15 évet töltött el műanyag fröccsöntő és egyéb formázó szerszámokat tervező és gyártó cégnél gyártási, ellenőrzési, tervezői és műszaki vezetői területeken.