Innováció és hatékonyság: A Digital Factory konferencia fókuszában a gyártás digitalizációja
Az Enterprise Group Technologies Digital Factory területe a jelenben történő gyártási folyamatok digitalizálásával foglalkozik. A digitalizációs technológiák szinte bármely ipari szegmensben alkalmazhatók, ahol az egymást követő események folyamata jól modellezhető. A korszerű folyamatszimulációs eszközök, termeléstervezést és ütemezést támogató megoldások, valamint a low-code fejlesztési platformok alkalmazása új dimenziókat nyit meg a termelő, gyártóipari vállalatok számára, hogy elérjék hatékonyságnövelési és versenyképességi céljaikat.
Vállalatunknál kiemelt prioritást élvez a gyártási hatékonyság, a termelési precizitás fejlesztése és a digitális transzformáció támogatása. E célból 2024 végén megalakult egy dedikált szakértői csapat, amely mély szaktudással rendelkezik a gyárszimuláció, a folyamatelemzés, a gyártásütemezés (APS), a Manufacturing Execution System (MES) rendszerek bevezetése, valamint a gyártásmonitoring, robotszimuláció és virtuális beüzemelés (Virtual Commissioning) területén.
Ezek a technológiák – melyek mind a Siemens Digital Industries Software portfóliójának részei – lehetővé teszik, hogy ügyfeleink számára innovatív, hatékony és ipar 4.0 kompatibilis megoldásokat kínáljunk, miközben a gyártási folyamatok transzparensebbé és rugalmasabbá válnak.
Digital Factory konferencia harmadszor
A már harmadik alkalommal megrendezett Digital Factory Konferencia célja az volt, hogy ezeket az élvonalbeli technológiákat élő prezentációkon, működő demókon és szakmai kerekasztal-beszélgetésen keresztül mutassuk be.
Összefoglaló a Digital Factory konferencia előadásairól
Az első előadásban Kovács Imre mutatta meg a Siemens ipari digitalizációs szoftverportfólió jövőképét. A Siemens Industry Software Kft. prezentációjában szó esett arról, hogyan tud egy vállalat versenyképes maradni a folyamatosan változó és külső hatásoktól terhelt piacon. A megoldás az egyes vállalati rendszerelemek digitalizációs szintjének emelése, mellyel a komplex rendszerek is kezelhetőbbek és átláthatóbbá válnak.
Ezt követően esettanulmány formájában Hegyi Péter a Taravis Kft-től és Czirkó Dávid – Enterprise Group Technologies – a sárvári baromfifeldolgozó üzemében jelenleg is futó projekten keresztül mutatták be a szimuláció előnyeit. A modell segítségével vizsgálható a tervezett bővítés hatásai, optimalizálhatóak az erőforrások és nagyobb rálátás érhető el a már most is komplex gyártási folyamatokra.
Finta Imre az evosofttól a Mendix-Low code fejlesztési platformról tartott előadást. A Mendix alkalmazásfejlesztési környezet lehetőséget biztosít testreszabott üzleti alkalmazások, valamint MES rendszerek gyors fejlesztésére. Az előadás során példákon keresztül ismerhettük meg az energiamenedzsment az RTLS (valós idejű helymeghatározás) és back-office integrációs lehetőségeit. Emellett szó esett a Varga Szárnyas baromfifeldolgozó üzemében folyamatban lévő, Mendix alapú MES rendszer bevezetése is szóba került, amely a következő hónapokban kerül lefejlesztésre.
A Siemens e-jármű töltési megoldásairól adott áttekintést Szilágyi Norbert. A Siemens Zrt. szakértője felhívta a figyelmet az infrastruktúra kialakítása kapcsán a Mendix alapú, töltőhálózatok menedzsmentjét egyaránt segítő rendszer lehetőségeire, illetve nemzetközi, hazai referenciákra egyaránt.
A demó szekciók összefoglalója
A délutáni demó szekcióban egyedülálló fejlesztéseket ismerhettünk meg az evosoft és az Enterprise Group Technologies közös munkájának eredményeként. A Plant Simulation és Mendix segítségével egy digitális árnyékként (Digital Shadow) és ikerként (Digital Twin) is működtethető modellen a szimuláció használatának stratégiai és operatív előnyeit demonstrálták. Továbbá a platform kereteiben megalkotott MES integrálhatóságát a gyártási folyamatokhoz mind monitoring, mind beavatkozási oldalról.
Ezt követőn Demeter Ábel, az evosoft szakértője, egy működő elektromos töltőhálózat-menedzsment rendszert prezentált. A rendszer képes foglalások kezelésére, a töltések mérésére, feldolgozására és vizualizálására. Az applikáció a vállalat budapesti székházában már éles üzemben működik.
Kálmán Attila az (Automat-X) gyakorlati példákon keresztül mutatta be a Process Simulate szoftver speciális funkcióit. Az objektum alapú pozíció- és útvonal-generálás, valamint a PLC programozás előkészítésének lépései kulcsfontosságúak a virtuális beüzemelés során.
Digital Factory kerekasztal beszélgetés
A kerekasztal beszélgetés során az ipari digitalizáció különböző aspektusait jártuk körbe, a vállalati integrációs kihívásoktól a digitalizációs érettségi felmérés szerepéig. A résztvevők (Béke Gyula-Enterprise Group Technologies, Brányik Tibor-Kör Innovatív Zrt., Jeránek Tamás-Siemens Zrt., Kozó Gábor-evosoft), megosztották a jelenlévőkkel miként látják az egyes vállalatoknál az integrációs kihívásokat és az előzetes felmérés szerepét.
A vállalatoknál a felmérés fontossága kiemelt szereppel bír. Érteni kell az adott szervezet működését és kihívásait, hogy a megfelelő digitális megoldást lehessen bemutatni számukra. Hosszas fejlesztés helyett akár a Mendix low-code platform lehetővé teszi az agilis fejlesztést, rövidebb piacra jutási idővel és alacsonyabb IT-költségekkel. Továbbá a digitalizációhoz való hozzáállás változása is szükséges az előre lepéshez, legyen szó operátorról, mérnökről vagy akár gyárvezetőről.
„Alapfeltétel, hogy legyen az adott szervezetben legalább egy olyan vezető, egy „vállalkozó”, aki elkötelezett a digitalizáció mellett. Van kapcsolatos víziója és tudja hová szeretne ebben a folyamatban eljutni. Fontos, hogy ebbéli hitét és akaratát tevőlegesen is be tudja vinni egy digitalizációs projekt megalapításába.”- fejtette ki Béke Gyula az Enterprise Group Technologies üzletág-igazgatója.
Szó esett továbbá a technológiák fejlődéséről és az edukáció fontosságáról. Ebben a témakörben a kérdések egy része azt feszegette, mi motiválja a vállalati döntéshozót, hogy melyik digitalizációs technológiát válassza. A válaszok alapján úgy tűnik, hogy sok vállalatnál nem jellemző, hogy a munkatársak olyan konferenciákon vegyenek részt, ahol új technológiákat ismerhetnek meg.
„Fontos, hogy a vállalatok nyitottak és elkötelezettek maradjanak a fejlődés iránt, hiszen a technológia gyorsan változik. Az új lehetőségeket érdemes megvizsgálni, hogyan segítheti az a mindennapi működést”- hívta fel a figyelmet Jeránek Tamás, a Siemens Zrt. vezérigazgatója.
Digitális hatékonyság növelés
Szóba került az is, miként lehet a hatékonyságot növelni a hazai gyárakban, ahol sokszor nincsenek integrált rendszerek.
„Az olyan nagyvállalatok, mint a Siemens, a részelemektől kezdve teljes portfóliót kínálnak. A tervezőprogramoktól kezdve egészen a fizikai PLC-k telepítéséig rendelkeznek megoldással, és akár következő lépcsőfokként eljuthatunk a virtuális beüzemelés lehetőségéig is. Ezt kiegészíthetjük megelőző karbantartás funkcióval, és mivel minden egy platformon található, az számos további előnnyel jár a későbbi fejlesztések során”- húzta alá Jeránek Tamás, a Siemens Zrt. vezérigazgatója.
A kerekasztal témái között szerepelt még: a dobozos megoldások testreszabhatósága, a szakmai közösségépítés. Továbbá az AI technológiák alkalmazása, valamint a folyamatos innováció szükségessége.
A közönség soraiból is rengeteg, néha igen provokatív kérdést kaptak a résztvevők, amelyre őszinte válaszokat adtak az egyes vállalatok képviselői.
A rendezvényt egy tombolasorsolás zárta, amely során értékes nyeremények kerültek átadásra a támogató cégek jóvoltából.
A konferencia rámutatott: a digitalizáció, a digitális gyártás, a folyamatszimuláció, a low-code alkalmazásfejlesztés és az ipari digitalizációs megoldások a modern gyártásirányítás alapkövei. A folyamatszimuláció, a low-code platformok és az integrált rendszerek jelentős előnyöket kínálnak a gyártási folyamatok optimalizálásában. Az Enterprise Group Technologies elkötelezett a legmodernebb digitalizációs megoldások bevezetése és alkalmazása iránt. A célunk, hogy segítsük ügyfeleinket a jövő gyárainak megteremtésében.
Ezúton is köszönjük a Digital Factory konferencia szponzorainak az előadásokat és a nyereménytárgy felajánlásokat:
Automat-X | evosoft | Siemens | Simplexion
További információ a megoldásokról: https://enterprisegroup.hu/tervezes-es-gyartastamogatas/megoldasok/termelesmenedzsment-es-automatizalas