Solid Edge és a gyorsbillentyűk II.
A partnerekkel való folyamatos kapcsolattartás során kiderült, van igény, hogy összefoglaljam a további hasznos gyorsbillentyűket. Igyekszem a második részben is hasznos kombinációkat megosztani veletek.
Aki esetleg lemaradt az első részről, ő itt érheti el azt a bejegyzést.
Csapjunk is a lovak közé. Az első részben inkább a Solid Edge alkatrész környezetet és azon belül is a vázlat környezetet vettem górcső alá. Így ebben a részben a szerelés kerül a középpontba.
Solid Edge Gyorsbillentyűk
Előző szint elrejtése
Bár ez a parancs közvetlenül alkatrész környezetben érhető el én mégis inkább a szereléshez sorolnám. Hisz akkor van értelme és funkciója, ha valamit szerelésben szerkesztünk. Maga a parancs a megjelenítés panelon a mutat csoportban található és segítségével megjeleníthető illetve elrejthető a szerelésben lévő többi alkatrész.
CTRL+ Szóköz – Váltás felület és komponens prioritás között
Sokszor találkozok azzal a kérdéssel, hogy lehet-e szerelésből közvetlenül szerkeszteni az alkatrészeket, anélkül hogy megnyitnánk őket. A válasz az, hogy igen!
Amennyiben hagyományos környezetben dolgozol, akkor korlátozottabb lehetőségeid vannak a közvetlen szerkesztésre. Ebben az esetben egyszerűbb szerintem ha szerelésben szerkesztésre nyitod meg a szerkesztendő komponenst.
De ha szinkron modellezést használsz, akkor rugalmasan tudod változtatni a modelled, akár közvetlenül szerelésből is. Felületeket mozgathatsz vagy forgathatsz szabadon. Ehhez mindössze a prioritást kell átváltanod felület prioritásra.
Shift + Szóköz – kiválasztás kezelő
Ez egy méltatlanul mellőzött funkció. Aktiválva majd egy komponensre kattintva lehetőség van választani az alábbi lehetőségek közül:
A kiválasztás kezelő segítségével gyorsabban érhetsz célt. Ajánlom, hogy használd
Alt+ U – Minden komponens frissítése
Ha szerelésekkel dolgozol elkerülhetetlen, hogy a tervezés során egyik vagy másik alkatrészt átalakítsd. Ha a szerelésben megjelent alkatrész nem tartalmazza a változtatásaidat, mindenképpen érdemes egy Alt + U –t használnod. Ezzel frissíted a szerelésben lévő alkatrészeket és megjelenik a változtatásod is.
Ctrl + U – kényszerek frissítése
Előfordulhat, hogy az áttervezett alkatrészhez létrehozott kényszerek nem frissülnek be automatikusan. Ekkor jön jól a kényszerek frissítése. Ez a parancs aktualizálja a meglévő kényszereket. Figyelem, ha hiányzó geometria van, mert a kényszerezett felület már nem létezik vagy újra létre lett hozva, akkor ez a parancs nem segít. Az ilyen esetben ajánlom a Szerelési kényszer kezelő használatát. A kényszerek lelki világáról itt olvashattok bővebben.
Általánosságban a munka gyorsabbá tételéről
Alapvetően a gyorsbillentyűk a tervezés meggyorsítását célozzák, használatuk javasolt. Ha szeretnétek egy billentyűs gyorsbillentyűket is lehet használni (F2-F12), erre is láttam már példát.
Szerencsére a Solid Edge több lehetőséget is biztosít ahhoz, hogy gyorsabban haladjon a munka.
Amik eddig elérhetők voltak:
Radiál menü
Testre szabható és mindig ott van ahol az egered, a JEG nyomva tartásával hozhatod elő, 16 parancs fér el rajta, melyeket te választhatsz ki.
Menü szalag testreszabás
Sokan nem szeretnek vándorolni a panelok között. Nekik kiváló megoldás lehet, hogy a használt parancsokat összegyűjtik egy panelra és így nem kell panelt váltaniuk.
Gyorsbillentyűk felprogramozása
A Solid Edge-ben lehetőség van az egyes parancsokat billentyűkombinációval ellátni. Ezek billentyűparancsok a témába tárolódnak le.
Amit a Solid Edge 2021-es verzió hozott nekünk:
Adaptív parancssáv
Ezen a területen a leggyakrabban használt 10 parancs helyezkedik el. Fontos, hogy nem az utoljára használt parancsokat teszi ide a rendszer, hanem azokat, amiket sokat használtok/használunk.
lehet felíratok nélkül
felirattal is kiírattatni a parancsokat
További információkat, trükköket, beállításokat osztunk meg veletek képzéseink keretein belül. Legyen az az új verzió újdonságaival foglalkozó Újdonságok konzultáció vagy alap, illetve haladó oktatás, esetleg egy cégre, személyre szabott konzultáció, tőlünk mindig friss és hiteles tippekkel gazdagodva távoztok
Apropó, ha már újdonságokról van szó, nézzétek meg, hogy mit hozott nekünk a Solid Edge 2021-es verziója. Ezt megtekinthetitek akár itt a weben vagy személyesen testközelből valamelyik Újdonságok konzultáció keretén belül.
Ügyféltámogató mérnök, szakterülete a Solid Edge modellezés, rajz környezet, nagy szerelések.
Érettségi után a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki szakon folytatta tanulmányait. Itt fogalmazódott meg benne, hogy a gyártástechnológia az, ami hozzá a legközelebb áll, így abba az irányba szakosodott. Az évek során gyakornokként kipróbálta magát az Audi-ban és a Rábában is, így értékes tapasztalatokkal fejezte be tanulmányait. 2012 januárjában kitüntetéssel diplomázott a BME Gépészmérnöki Karán. Ezt követően helyezkedett el a Siemensnél. Ettől számítva 4 évet töltött el a cégnél először Nürnbergben, majd Karlsruhéban. Az itteni tevékenységét Teamcenter és hozzá tartozó CAD intergrációk támogatásával kezdte, majd innen lépett tovább a következő szintre, amikor már a következő verzióhoz tartozó fejlesztéseket tesztelte és segédkezett az esetleges hibák javításában. 2015 októberétől ismét visszatérve Magyarországra a jelenlegi munkahelyéről ügyféltámogatóként igyekszik segíteni ügyfeleinket a felmerülő problémáik megoldásában.