XIII. Országos SOLID EDGE és EDGECAM Verseny – Összefoglaló

XIII. alkalommal került megrendezésre az országos SOLID EDGE és EDGECAM verseny 2025. április 10-én, mely hazánk egyik legkiemelkedőbb CAD/CAM témájú szakmai versenye. A megmérettetés a gépipari tervezés és a CNC megmunkálás iránt érdeklődő középiskolás diákokat célozza meg és évente egyre nagyobb figyelmet kap az ipari digitalizáció és a technológiai innováció területén. A verseny célja, hogy a legtehetségesebb tanulókat ösztönözze a korszerű CAD/CAM technológiák alkalmazására, miközben lehetőséget biztosít számukra, hogy valós, ipari környezethez hasonló feladatokon keresztül fejlesszék tudásukat.

 

A verseny célja és jelentősége

A rendezvény elsődleges küldetése a műszaki oktatás színvonalának emelése, a gyakorlatorientált CAD/CAM ismeretek elmélyítése, a piacképes tudás megszerzése , amelyek elengedhetetlenek a jövő mérnökeinek felkészítésében. A verseny során a diákok a Siemens által fejlesztett SOLID EDGE 3D CAD gépészeti tervezőszoftver, valamint a HEXAGON EDGECAM CNC megmunkálási szoftver használatával oldanak meg valós ipari feladatokat.

A megmérettetés kiváló lehetőséget biztosít a műszaki, középfokú oktatási intézményeknek arra, hogy bemutassák diákjaik felkészültségét, valamint kapcsolatot építsenek az ipari partnerekkel és a szoftverforgalmazó cégekkel. A megmérettetés eredményeit sok esetben figyelembe veszik a cégek gyakornoki vagy álláspályázatainál is, így a diákok számára valódi ugródeszkát is jelenthet a szakmai karrierükben.

 

A verseny lebonyolítása – CAD és CAM kategóriák

A verseny két fő szekcióban zajlott: a SOLID EDGE (CAD) kategória a 3D-s műszaki tervezésre, míg az EDGECAM (CAM) szekció a technológiai tervezésre, szerszámpálya generálásra és megvalósíthatósági stratégiákra fókuszált. A feladatok általában valós ipari problémákat modelleznek – például egy alkatrész vagy szerelés újratervezése, gyárthatóság vizsgálata, vagy egy megmunkálási folyamat optimalizálása.

Országos Solid Edge és EDGECAM verseny

A résztvevőknek 180 perc állt rendelkezésükre a feladatok megoldására, miközben a ’természetes’ mellett a mesterséges intelligencia, az internetes források és a szoftverek beépített súgói is segítségül hívhatók voltak – ezzel is tükrözve a modern mérnöki munkakörnyezet eszköztárát.

Országos Solid Edge és EDGECAM verseny

 

Részvétel és elismerések – Tehetséggondozás és utánpótlás

A 2025-ös közel 20 iskola jelentkezett erre a szakmai kihívásra, amely egyedülálló és egyben tradicionális is hazánkban. A korábban már említett két kategóriában összesen 32-en jutottak az országos döntőbe a selejtezőt követően. A verseny népszerűségét jól szemlélteti, hogy határon túlról is érkeznek magyar ajkú diákok.

Országos Solid Edge és EDGECAM verseny

A verseny szakmai nap jelleget is öltött: amíg a versenyzők három órán át dolgoztak a feladatokon, a felkészítő tanárok számára egy szervezett látogatást szerveztek a Magyar Zene Házában. A könnyed, streetfood ebéd közben a szervezők kijavították a megoldásokat, miközben a HEXAGON MI tartott egy érdekes szkennelési bemutatót a közönségnek.

 

Eredmények – A legjobbak díjazása

SOLID EDGE (3D CAD tervezés) kategória

  1. helyezett: Oláh Illés – Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont, Magyarkanizsa (felkészítő tanár: Tóth Béla)
  2. helyezett: Paróczai Olivér – BSZC Trefort Ágoston Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium (felkészítő tanár: Valjon György)
  3. helyezett: Ágoston Viktória – Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont, Magyarkanizsa (felkészítő tanár: Tóth Béla)

         Különdíj: Zoboki Dávid – Kecskeméti SZC Kandó Kálmán Technikum (felkészítő tanár: Kátay István Csaba)

 

EDGECAM (CNC megmunkálás) kategória

  1. helyezett: Ángyán András – Győri SZC Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Technikum (felkészítő tanár: Tihanyi György)
  2. helyezett: Tóth Domonkos Gáspár – Győri SZC Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Technikum (felkészítő tanár: Tihanyi György)
  3. helyezett: Varga Marcell – ESZI Energetikai Technikum és Kollégium (felkészítő tanár: Barkovics Lajos)

Az ilyen versenyek nem csupán tudást mérnek, hanem inspirálnak is. Olyan környezetet teremtenek, ahol a fiatalok valóban megtapasztalhatják, hogyan hasznosul a tanulás, a tudás a gyakorlatban.” – fogalmazott Huszár András, ügyféltámogató mérnök, az Enterprise Group Technologies munkatársa.

További információért és képekért látogassa meg a verseny honlapját!

 

Támogatók és szakmai háttér

A versenyt az Enterprise Group Technologies Kft. –  Tervezés- és Gyártástámogatás Divíziója szervezte meg, az NCT Akadémia Kft. partnerségével, amely a helyszínt is biztosította. Azonban ez a verseny sem jöhetne létre ilyen magas színvonalon a támogatók nélkül, ahol megtalálhatóak a nemzetközi vállalatok és a magyar tulajdonú és területükön meghatározó szerepet betöltő vállalkozások is.

Köszönjük partnereink önzetlen támogatását és részvételét!

SEECOV_tamogatok

 

Zárszó – A jövő mérnökeinek versenye

A SOLID EDGE és EDGECAM országos verseny nemcsak egy szakmai megmérettetés, hanem közösségformáló és motiváló esemény, tehetséggondozó platform is, ahol az indulók, CAM-programozói és CAD-tervezői mutathatják meg tudásukat. Hosszú távon hozzájárul ahhoz, hogy a jövő gépészmérnökei már tanulmányaik alatt elsajátítsák a legmodernebb ipari szoftverek használatát, és ezáltal versenyképes tudással lépjenek ki a munkaerő piacra.

A diákok valós ipari környezethez hasonló szituációkban mérettetnek meg, ezáltal olyan tapasztalatokat szereznek, amelyek közvetlenül alkalmazhatók a digitális gyártás és a precíziós megmunkálás világában.

A verseny minden évben újabb inspirációt és kihívást jelent a résztvevőknek – és valódi ünnepe a hazai műszaki, középszintű oktatásnak. A 13-as szám minden résztvevőnek szerencsét hozott, mert egy sikeres rendezvény tapasztalataival lettek gazdagabbak a rengeteg ajándék mellett.

Ügyféltámogatási vezető, szakterületei a gépészeti tervezőrendszerek (kiemelten a Solid Edge) és a hozzájuk kapcsolódó alkalmazások szakmai támogatása. Egyetemi tanulmányai alatt találkozott a 2D-s számítógépes rajzolással, majd később egy nehezen használható CAD szoftverrel, amitől szabadulni akart minden áron. Az élet úgy hozta, hogy az egyetemen találkozott egy lánnyal (későbbi felesége), aki Solid Edge-t tanult így általa ismerkedett meg a programmal. Tanulmányai után pénznyerő automatákat terveztett 2007-ig, majd ekkor váltott, és Solid Edge terméktámogató mérnökként folytatta pályafutását. A 2012-es változások hatására ügyféltámogató mérnök pozícióba lépett be az Enterprise Group – PLM üzletágába, ahol a szoftverek mellett az ügyfelekre is jobban fókuszál. A Solid Edge ügyféltámogatási csapatát 2015-től vezeti, kollégáival az a céljuk, hogy minél több elégedett ügyfelet tudhassanak a soraikban. Feladatköre a kollégái szakmai koordinálása, az értékesítési folyamat segítése, bemutatók tartása, új technológiák felkutatása és implementálása, valamint szakmai együttműködés a fejlesztőkkel. Hisz a folyamatos tanulás fontosságában, a privát szakmai blogján (solidedgest.wordpress.com) a következő gondolat szerepel Henry Fordtól:
“Akárki, aki abbahagyja a tanulást, öreg, legyen bár 20 vagy 80 éves. Akárki, aki folyamatosan tanul, fiatal marad. Az élet legnagyobb dolga az, hogy az eszedet fiatalon tartsd.” Az ügyfeleitől ő is sokat tanul, minden nap egy új lehetőség a tudás megszerzésére és továbbadására. Az elmúlt évtizedben számtalan barátot köszönhet a Solid Edge-nek Szegedtől Győrig vagy az Egyesült Államoktól Indián át Új-Zélandig.

A szerző további cikkei »

Archívum